86-a Itala Kongreso de Esperanto

Triesto, 24–31-a de aŭgusto 2019
Temo: Multkulturismo kaj plurlingvismo hodiaŭ

Kongresa programo

Vendredo, 2019-aŭgusto-23

Vendredo, aŭgusto-23
10:00 – 11:00

Gazetara Konferenco

17:00

Inaŭguro de la filatela kaj historia ekspozicio Triesto kaj Esperanto

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE

Sabato, 2019-aŭgusto-24

Sabato, aŭgusto-24
9:00 – 19:30

 Akceptejo – Alveno de kongresanoj

Salono de Savoia Excelsior Palace Trieste, Riva del Mandracchio, 4 TRIESTE
15:00 – 19:30

 Libroservo

Salono SAN GIUSTO
17:30– 18:30

Kunveno kun stipendiuloj

Salono SAN GIUSTO
18:00 – 19:00

Katolika Diservo

Preĝejo Beata Vergine del Rosario, Piazza Piccola 1 TRIESTE
21:30 – 23:00

Vespera programo

Dimanĉo, 2019-aŭgusto-25

Dimanĉo, aŭgusto-25
9:30 – 11:30

Oficiala Inaŭguro. Interveno de Vytenis Povilas Andriukaitis, komisionano de Eŭropa Unio

Esperanto kaj lingva justeco en Eŭropo
Salono TERGESTE
11:30 – 12:00

Premiado literatura konkurso

Salono TERGESTE
12:00 – 12:30

Prezento de kursoj kaj seminarioj

Salono TERGESTE
14:00 – 20:00

Filatela Kongresa Stampo

14:30 – 16:00

EEU-Estraro kun Vytenis Povilas Andriukaitis

Salono EXCELSIOR
15:00 – 17:30

Jarasembleo de Itala Esperanto-Federacio

Salono TERGESTE
15:00 – 18:30

Kurso por Komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
17:30 – 19:30

EEU-Seminario

  • Seán Ó RiainIrlandaj spertoj de lernado de dua lingvo en bazaj lernejoj ekde 1922: kiel plibonigi la rezultojn?
  • Zlatko TišljarRezultoj de la projekto Multlingva Akcelilo
    Salono EXCELSIOR
21:30 – 23:00

Vespera programo

Salono TERGESTE

9:00 – 15:00

 LKK – Akceptejo – Informejo

Salono SAN GIUSTO
15:00 – 19:30

 Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

 Libro-prezento

Salono SAN GIUSTO

Lundo, 2019-aŭgusto-26

Lundo, aŭgusto-26

Speciala programo por infanoj kaj geknaboj: LEGO-robotiko

9:00 – 13:00

Filatela kaj historia ekspozicio Triesto kaj Esperanto

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE
9:00 – 12:00

Publika EEU-Asembleo

Salono IMPERATORE
9:00 – 12:30

Seminario Leonardo

  • Nicola MinnajaRenesanca malfermiteco al multkulturismo: 500-jara heredaĵo de Leonardo da Vinci
  • Ivan OrsiniKial ni rajtas kvalifikiĝi leonardeskaj
    Salono SISSI
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
15:00 – 16:30

Asembleo de itala ILEI-sekcio

  • Luigia Oberrauch
    Salono SAVOIA
15:00 – 16:30

Prelego:

  • Bernhard TuiderLa EsperantoMuzeo kaj la Kolekto porPlanlingvoj de la Aŭstria Nacia Biblioteko
    Salono SISSI
15:00 – 17:00

EEU-seminario

  • J. ReinvartVademecum de multdisciplina projekto: Movebleco kaj inkluzivo en multlingva Eŭropo
    Salono MIRAMARE
16:00 – 17:30 / 17:30 – 19:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

16:00 – 19:30

Junulara programo

17:00 – 18:30

Prelego:

  • Gábor MárkusLa plej gravaj historiaj eventoj kaj iliaj lingvoj
    Salono SISSI
17:30 – 19:00

Asembleo de Itala Instituto de Esperanto

  • Carlo Bourlot
    Salono SAVOIA
21:30 – 23:00

Vespera programo


9:00 – 19:00

 LKK – Akceptejo – Informejo

Salono EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 19:30

 Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

 Libro-prezento

Salono SAN GIUSTO

9:00 – 12:00

 Itinero en la urbo: Diverskultaj preĝejoj sinagogo, preg. serbo-ortodoksa kaj orient-greka, kaj katolika baziliko Sankta-Antono

15:00 – 19:00

 Grotoj San Canziano (Škocjanske jame)

Marto, 2019-aŭgusto-27

 

Marto, 2019-aŭgusto-27
9:00 – 13:00

Filatela kaj historia ekspozicio Triesto kaj Esperanto

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE

Por kiu deziras amuziĝi:
Ni lernu danci! (Marto h.16)
Dancu kun ni sub la steloj!(Merkredo h.21.30)
kun Alberto Muzzu.

9:00 – 12:30

Seminario Leonardo

  • Nicola MannajaKono pri lingvoj de Leonardo
  • Ivan OrsiniEne de la laboratorio de Leonardo. Prikonsideroj pri lia Traktato de pentroarto.
    Salono IMPERATORE
9:00 – 10:15

Prelego:

  • Peter BalážPlurilingvismo kaj la rolo de poliglotoj en ĝi
    Salono SISSI
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
11:00 – 12:15

Prelego:

  • Peter BalážĈu ni pretas je granda/j ŝanĝo/j?
    Salono SISSI
15:00 – 16:30

Prelego:

  • Nan Matthias Wang Kulturaj diferencoj inter Eŭropo kaj Azio
    Salono SISSI
QI GONG

QI GONG (h. 8 – 8.45 Marde, ĵaŭde kaj vendrede, Molo Audace, vidalvide de Piazza Unità d’Italia) saniga ekzercado, moviĝo liberaere ĉe la maro laŭ la tradicia ĉina medicino.
Nan invitas praktiki Ĉigongon laŭ la metodo Ŝibaŝon: estas formo de Ĉigongo konsistanta el 18 facile lerneblaj ekzercoj de moviĝo kaj meditado, kiuj celas fortigi vian vivenergion kaj sanon.

15:00 – 16:15

Prelego:

  • Seán Ó RianJames Joyce, irlanda verkisto
    Salono SAVOIA
16:00 – 19:00

Ni lernu DANCI! (Alberto Muzzu)

Salono IMPERATORE
16:45 – 18:15

Prelego:

  • Maritza Gutiérrez GonzálezEtna kaj lingva diverseco en Ameriko: defioj por edukado
    Salono SISSI
16:00 – 17:30 / 17:30 – 19:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

21:30– 23:00

Vespera programo


9:00 – 19:00

 LKK – Akceptejo – Informejo

Salone EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 19:30

 Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

 Renkontiĝo kun la revuo ESPERANTO – Dmitrij Ševčenko kaj Anna Striganova

Salono SAN GIUSTO

8:30 – 19:30

 Vojaĝo al Mezepoko: Gemona kaj Venzone

14:30 – 19:30

 La fontoj de rivero Timavo, Kastelo Duino, Pado Rilke

Merkredo, 2019-aŭgusto-28

Merkredo, aŭgusto-28
9:00 – 13:00

Filatela kaj historia ekspozicio Triesto kaj Esperanto

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE
21:30 – 23:00

Laŭ la marbordo Barcola – Dancu kun ni sub la steloj! (Alberto MUZZU)


8:30 – 19:30

Vojaĝo al 1800-aj jaroj: Gorizia

8:30 – 19:30

Vojaĝo al romiaj tempoj: Aquileia

15:30 – 19:00

Itinero tra la urbo: Historiaj rezidejoj de familioj Scaramangà, Morpurgo, Sartorio

Ĵaŭdo, 2019-aŭgusto-29

Ĵaŭdo, aŭgusto-29
9:00 – 13:00

Filatela kaj historia ekspozicio Triesto kaj Esperanto

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE
9:00 – 12:00

Seminario Leonardo

  • Renato CorsettiLeonardo kaj la Angloj
  • Marija kaj Krešimir BeloševićEsplorado en la Kroatia Biblioteko kaj leonardaj kunfandoj
  • Maria Butan Leonardo da Vinci kaj la disradio de lia famo orienten
    Salono SISSI
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
15:00 – 16:30

Prelego:

  • Gábor MárkusHungario kaj la problemo pri internacia komunikado
    Salono SAVOIA
15:00 – 16:30

Prelego:

  • Ivan OrsiniKomparo inter la originala literaturo de la Esperanto-komunumo kaj tiuj de aliaj planlingvaj komunumoj
    Salono MIRAMARE
16:00 – 17:30

Prelego:

  • Maritza Gutiérrez GonzálezHavano 500-a aŭ la defioj de multkultura urbo
    Salono SISSI
16:00 – 17:30 / 17:30 – 19:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

17:00 – 18:15

Prelego:

  • Peter BalážEsperanto-literaturo – ĉu ni daŭre legas ĝin?
    Salono MIRAMARE
17:00 – 18:30

Prelego:

  • Abduraĥman JunusovPrelego pri la kongresa temo
    Salono SAVOIA
21:30 – 23:00

Vespera programo


9:00 – 20:00

 LKK – Informejo

Salono EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 19:30

 Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

 Libro-prezento

Salono SAN GIUSTO

8:30 – 19:30

 Vojaĝo en la longobarda epoko: Cividale del Friuli

15:00 – 19:30

 La hejmo de la Habsburga Princo Maksimiliano: Parko kaj Kastelo Miramare

Vendredo, 2019-aŭgusto-30

Vendredo, aŭgusto-30
9:00 – 13:00

Filatela kaj historia ekspozicio Triesto kaj Esperanto

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE
9:00 – 10:15

Seminario Leonardo:

  • Nicola MinnajaĈu Monna Lisa havas sekretojn?
    Salono IMPERATORE
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
10:45 – 12:00

Prelego:

  • Peter BalážNovaĵoj de la E@I-kuirejo
    Salono IMPERATORE
15:00 – 16:00

Prezento de Kongreso 2020

Salono IMPERATORE
16:30 – 18:30

Resumo de la kongresaj laboroj kaj kongresa fermo

Salono IMPERATORE
16:00 – 17:30 / 17:30 – 19:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

21:30 – 23:00

Vespera programo


9:00 – 18:00

 LKK – Informejo

Salono EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 18:00

 Libroservo

Salono SAN GIUSTO

8:30 – 11:30

 Itinero tra la urbo: Novstila arkitekturo kaj vizito de historiaj kafejoj

Sabato, 2019-aŭgusto-31

 

Sabato, aŭgusto-31
9:00 – 12:30

Filatela kaj historia ekspozicio Triesto kaj Esperanto

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE

8:30 – 18:30

Grado kaj Insulo Barbana – per motorŝipo

Dimanĉo, 2019-septembro-1

Dimanĉo, septembro-1
8:30 – 18:30

EKSKURSO