86-a Itala Kongreso de Esperanto

Triesto, 24–31-a de aŭgusto 2019
Temo: Multkulturismo kaj plurlingvismo hodiaŭ

Kongresa programo

Vendredo, 2019-aŭgusto-23

Vendredo, aŭgusto-23
17:00

Triesto kaj Esperanto – inaŭguro de la filatela kaj historia ekspozicio

Poŝta kaj Telegrafa Muzeo Mez-Eŭropa, Piazza Vittorio Veneto, 1 TRIESTE
10:00 – 11:00

Gazetara Konferenco

Sabato, 2019-aŭgusto-24

Sabato, aŭgusto-24
9:00 – 17:30

   Akceptejo – Alveno de kongresanoj

Salono de Savoia Excelsior Palace Trieste, Riva del Mandracchio, 4 TRIESTE
17:30– 18:30

Kunveno kun stipendiuloj

Salono SAN GIUSTO
15:00 – 19:30

   Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:00 – 19:00

Katolika Diservo

Preĝejo Beata Vergine del Rosario, Piazza Piccola 1 TRIESTE
21:30 – 23:00

Vespera programo

Dimanĉo, 2019-aŭgusto-25

Dimanĉo, aŭgusto-25
9:00 – 11:30

Oficiala Inaŭguro kun Vytenis Povilas Andriukaitis, komisionano de Eŭropa Unio

Esperanto kaj lingva justeco en Eŭropo
Salono TERGESTE

Premiado literatura konkurso

Salono TERGESTE
11:30 – 12:30

Prezento de kursoj kaj seminarioj kaj Premiado de literatura konkurso

Salono TERGESTE
14:00 – 20:00

Filatela Kongres-stampo

15:00 – 17:30

Jarasembleo IEF

Salono TERGESTE
15:00 – 18:30

Kurso por Komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
14:30 – 16:00

EEU-Estraro kun Vytenis Povilas Andriukaitis

Salono TERGESTE
16:30 – 20:00

EEU-Prelegoj

  • Seán Ó RiainIrlandaj spertoj de lernado de dua lingvo en bazaj lernejoj ekde 1922: kiel plibonigi la rezultojn?
  • Zlatko TišljarRezultoj de la projekto Multlingva Akcelilo
    Salono EXCELSIOR
9:00 – 15:00

   LKK – Akceptejo – Informejo

Salono SAN GIUSTO
15:00 – 19:30

   Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

   Prezenta libroj

Salono SAN GIUSTO
21:30 – 23:00

Vespera programo

Lundo, 2019-aŭgusto-26

Lundo, aŭgusto-26

Speciala programo por infanoj kaj geknaboj: LEGO-robotiko

9:00 – 12:00

Publika EEU-Asembleo

Salono IMPERATORE
9:00 – 12:30

Seminario Leonardo

  • Nicola MinnajaRenesanca malfermiteco al multkulturismo: 500-jara heredaĵo de Leonardo da Vinci
  • Ivan OrsiniKial ni rajtas kvalifikiĝi leonardeskaj
    Salono SISSI
15:00 – 16:30

Prelego:

  • Gabor MarkusLa plej gravaj historiaj eventoj kaj iliaj lingvoj
    Salono SISSI
17:00 – 18:30

Prelego:

  • Bernhard TuiderEsperanto kaj la E-Muzeo en Vieno
    Salono SISSI
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
15:00 – 17:00

EEU seminario

  • J. ReinvartVademecum de multdisciplina projekto: Movebleco kaj inkluzivo en multlingva Eŭropo
    Salono MIRAMARE
16:00 – 17:30 / 17:30 – 18:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

16:00 – 19:30

Junulara programo

21:30 – 23:00

Vespera programo

9:00 – 19:00

   LKK – Akceptejo – Informejo

Salono EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 18:30

   Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

   Libra prezento

Salono SAN GIUSTO
9:00 – 12:00

   Itinero en la urbo: Diverskultaj preĝejoj sinagogo, preg. serbo-ortodoksa kaj orient-greka, kaj katolika baziliko Sankta-Antono

15:00 – 19:00

   Grotoj San Canziano (Škocjanske jame)

Marto, 2019-aŭgusto-27

 

Marto, 2019-aŭgusto-27
9:00 – 12:30

Seminario Leonardo

  • Nicola MannajaKono pri lingvoj de Leonardo
  • Ivan OrsiniEne de la laboratorio de Leonardo. Prikonsideroj pri lia Traktato de pentroarto
    Salono IMPERATORE
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
9:00 – 10:15

Prelego:

  • Peter BalažPlurilingvismo kaj la rolo de poliglotoj en ĝi
    Salono SISSI
11:00 – 12:15

Prelego:

  • Peter BalažĈu ni pretas je granda/j ŝanĝo/j?
    Salono SISSI
15:00 – 16:30

Prelego:

  • Nan Matthias Wang Kulturaj diferencoj inter Eŭropo kaj Azio
    Salono SISSI
15:00 – 16:15

Prelego:

  • Seán Ó RianJames Joyce, irlanda verkisto
    Salono SAVOIA
16:45– 18:15

Prelego:

  • Maritza Gutiérrez GonzálezEtna kaj lingva diverseco en Ameriko: defioj por edukado
    Salono SISSI
16:45– 18:15

Prelego:

  • João José SantosVivo kaj verko de Fernando Pessoa
    Salono SAVOIA
16:00 – 19:00

Ni lernu DANCI! (Alberto Muzzu)

Salono IMPERATORE
16:00 – 17:30 / 17:30 – 18:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

21:30– 23:00

Vespera programo

9:00 – 20:00

   LKK – Akceptejo – Informejo

Salone EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 19:30

   Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

   Libra prezento

Salono SAN GIUSTO
8:30 – 19:30

   Vojaĝo al Mezepoko: Gemona kaj Venzone

14:30 – 19:30

   La fontoj de rivero Timavo, Kastelo Duino, Pado Rilke

Merkredo, 2019-aŭgusto-28

Merkredo, aŭgusto-28
8:30 – 19:30

Vojaĝo al 1800-aj jaroj: Gorizia

8:30 – 19:30

Vojaĝo al romiaj tempoj: Aquileia

15:30 – 19:00

Itinero tra la urbo: Historiaj rezidejoj de familioj Scaramangà, Morpurgo, Sartorio

8:30 – 12:30

Mara esplorado ĉirkaŭ Miramare

21:30 – 23:00

Vespera programo

Ĵaŭdo, 2019-aŭgusto-29

Ĵaŭdo, aŭgusto-29
9:00 – 12:00

Seminario Leonardo

  • Renato CorsettiLeonardo kaj la Angloj
  • Maria BeloševićEsplorado en la Kroatia Biblioteko kaj leonardaj kunfandoj
    Salono SISSI
15:00 – 16:30

Prelegoj:

  • Gabor MarkusHungario kaj la problemo pri internacia komunikado
    Salono SAVOIA
  • Ivan OrsiniKomparo inter la originala literaturo de la Esperanto-komunumo kaj tiuj de aliaj planlingvaj komunumoj
    Salono MIRAMARE
16:00 – 17:30

Prelego:

  • Maritza Gutiérrez GonzálezHavano 500-a aŭ la defioj de multkultura urbo
    Salono SISSI
17:00 – 18:30

Prelegoj:

  • Peter BalažEsperanto-literaturo – ĉu ni daŭre legas ĝin?
    Salono MIRAMARE
18:00 – 19:30

Prelego:

  • Abduraĥman JunusovPrelego pri la kongresa temo
    Salono SISSI
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
16:00 – 17:30 / 17:30 – 18:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

21:30 – 23:30

Vespera programo

9:00 – 20:00

   LKK – Informejo

Salono EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 18:30

   Libroservo

Salono SAN GIUSTO
18:30 – 19:30

   Libra prezento

Salono SAN GIUSTO
8:30- 19:30

   Vojaĝo en la longobarda epoko: Cividale del Friuli

15:00 – 19:30

   La hejmo de la Habsburga Princo Maksimiliano: Parko kaj Kastelo Miramare

Vendredo, 2019-aŭgusto-30

Vendredo, aŭgusto-30
9:00 – 10:15

Prelego:

  • Nicola MinnajaĈu Monna Lisa havas sekretojn?
    Salono IMPERATORE
11:45- 13:00

Prelego:

  • Peter BalažNovaĵoj de la E@I-kuirejo
    Salono IMPERATORE
15:00 – 16:00

Prezento de Kongreso 2020

Salono IMPERATORE
16:30 – 18:30

Resumo de la kongresaj laboroj kaj kongresa fermo

Salono IMPERATORE
9:00 – 12:30

Kurso por komencantoj (Anna Löwenstein)

Salono SAVOIA
9:00 – 12:30

Kurso por progresantoj (Dalia Pileckiene)

Salono MIRAMARE
16:00 – 17:30 / 17:30 – 18:00

LEGO-robotiko por infanoj / por geknaboj (Peter Grbec)

21:30 – 23:00

Vespera programo

9:00 – 20:00

   LKK – Informejo

Salono EXCELSIOR
9:00 – 13:00 / 15:00 – 18:00

   Libroservo

Salono SAN GIUSTO
8:30 – 11:30

   Itinero tra la urbo: Novstila arkitekturo kaj vizito de historiaj kafejoj

Sabato, 2019-aŭgusto-31

 

Sabato, aŭgusto-31
8:30 – 18:30

Grado kaj Insulo Barbana – per motorŝipo

Dimanĉo, 2019-septembro-1

Dimanĉo, septembro-1
8:30 – 18:30

EKSKURSO